hu-ro-en

Nádi Boldogasszony plébániatemplom

Fotó: Mocsári Balázs

A gyulai Nádi Nagyboldogasszony plébániatemplom helyén már a török idők előtt is templom állt, benne őrizték a nagy tisztelettel övezett „Nádi Szűz Mária”-képet. Később, a török uralom alatt a templom és a kép is elpusztult. A templomot mai formájában 1775-ben kezdték építeni Harruckern Ferenc kezdeményezésére. A barokk és copf stílusú plébániát Linck János Károly uradalmi építész tervei alapján építették. Felszentelésére 1777-ben került sor, mikor is a Szeplőtelenül Fogantatott Szűz tiszteletére áldották meg az épületet.

Az egyhajós templom értékes oltárképei a Szeplőtelen Szüzet, Szent Annát és Szent Józsefet ábrázolják. A mennyezeten nagyszabású, 470 négyzetméteres seccó látható, melyet Patay Mihály festett 1986-87-ben. Az impozáns festmény egyházi és történelmi alakok mellett Gyula történetének jelentős eseményeit jeleníti meg. A szentély jobb oldalán találhatjuk az építtető, Harruckern Ferenc síremlékét, melyet Martin Schmidt bécsi szobrász készített. A templom oltárát Lakatos Tibor diófából faragott munkája, melyet Simon M. Veronika Apor püspököt ábrázoló festménye díszít, mely már a 1990-es évek végén készült.

A Nagyboldogasszony Plébániát a XVIII. században többször is felújították, ekkor gazdagodott külső- és belső kialakítása klasszicista elemekkel.

Ebben a templomban szentelték püspökké báró Apor Vilmost, aki 25 éven keresztül volt lelki vezetője a gyulai katolikus közösségnek, később pedig Győrben folytatta egyházi tevékenységét. Báró Apor Vilmos azonban nem sokáig lehetett Győr püspöke. A 2. világháború végén, amikor az orosz seregek elérték a várost, a püspök a palota pincéjében meghúzódó lányokat, asszonyokat, zárdabéli apácákat védve dulakodásba keveredett a katonákkal, és ez az életébe került. Apor megakadályozta ugyan, hogy az oroszok lemenjenek a pincébe, de távozóban az egyik katona még néhányszor visszalőtt rá pisztolyával. A püspököt három golyó érte: egy a homlokát súrolta, egy a jobb karján reverendája és inge kézelőjét lyukasztotta át, a harmadik – a halálos golyó – a hasüregbe hatolt be. Aznap nagypéntek volt. Az időpontot akár jelképesnek is tekinthetjük: Apor is kész volt arra, hogy életét áldozza azokért, akikért felelősséget vállalt. Húsvét hétfőn halt bele a sebesülésébe. A vértanú püspöknek, Gyula egykori plébánosának a gyulaiak itt a templom előtt állítottak szobrot.



Ofertele lui Visitgyula